f Otvorena 7. Međunarodna konferencija ''Održive deponije i upravljanje otpadom'' - Arhus Centar Subotica
Aarhus centar subotica

Otvorena 7. Međunarodna konferencija ''Održive deponije i upravljanje otpadom''

28.11.2013

U Skupštini AP Vojvodine otvorena je danas 7. Međunarodna konferencija ''Održive deponije i upravljanje otpadom''.

Ovaj međunarodni skup održava se u organizaciji Međunarodne asocijacija za upravljanje otpadom-ISA, Asocijacije za upravljanje čvrstim otpadom Srbije-SeSWA, Fakulteta tehničkih nauka, Univerziteta u Novom Sadu, Departmana za inžinjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu uz podršku Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit).

Konferencija ima za cilj razmenu iskustava između domaćih i međunarodnih stručnjaka u oblasti rešavanja pitanja otpada i njegovog pamentog korišćenja. Stručnjaci iz Nemačke, Austrije, Rumunije, Mađarske i drugih evropskih zamalja ukazaće i na propuste, koje su napravili u oblasti upravljanja otpadom, koje Srbija može da izbegne.

Skup je otvorio dr Slobodan Puzović, pokrajinski sekretar za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine, koji je pozdravljajući učesnike izrazio zadovoljstvo današnjim partnerskim okupljanjem, koje može doneti rešenja za jedan od najvećih problema koje imamo i izazova u oblasti životne sredine – upravljanje otpadom.

„Pokrajinski sekretarijat za za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine ulaže veliku energiju u ovoj oblasti. Ostvarujemo značajnu saradnju sa lokalnim samoupravama, sa stručnim i naučnim institucijama i udruženjima građana, kako bi našli kvalitetna rešenja i izborili se sa rešavanjem pitanja upravljanja komunalnim otpadom, saniranja divljih smetlišta, te hroničnog zagađenje životne sredine zbog neadekvatnog upravljanja otpadom. Zbog toga podržavam ideju da partnerski moramo raditi na ovom pitanju jer je reč o veoma ozbiljnoj i zahtevnoj temi“, istakao je dr Puzović i pozvao na saradnju i građane i udruženja građana i lokalne samouprave. Pre svega, resorni sekretar je istakao potrebu i značaj stručne i naučne podrške u rešavanju ovog pitanja, jer je problem upravljanja otpadom višedecenijski i zbog neadekvatne brige države od ranije pa stoga, kako je naglasio ni rešenja nisu tako jednostavna u ovoj oblasti, gde je neophodan veliki i stručan tim, kao i podrška građana, a pored adekvatne zakonske regulative, neophodni su stabilni izvori finansiranja zarad kvalitetnih rešenja. Dr Puzović je izneo uverenje da današnja konferencija, upravo, može imati veliki uticaj u pokazivanju ispravnog puta ka konkretnim rešenjima na planu unapređivanja našeg postojećeg sistema upravljanja otpadom.
Glavne teme konferencije tokom dva dana njenog rada biće: Alati za podršku upravljanja otpadom: Analiza tokova materijala (MFA) – Procena životnog ciklusa (LCA), Sanitarne deponije i mere remedijacije nekontrolisanih deponija, Studije slučaja: Dostupne tehnologije tretmana otpada.
Gordana Mišev, savetnik u Ministarstvu energetike razvoja i zaštite životne sredine pozdravljajući skup, istakla je da je neadekvatno zbrinjavanje otpadom jedan od najvećih problema zemalja jugoistočne Evrope. „Samo u toku 2012. godine, na teritoriji Republike Srbije generisano je preko 11 miliona tona otpada, a od toga 2,6 miliona tona komunalnog čvrstog otpada.Stoga, i ova konferencija pokazuje da zagađenje nije stvar samo pojedinaca već celog društva. I zato ne smemo dozvoliti širenje daljeg zagađenja u našoj okolini. Svi moramo biti tim, jer pravilnim zbrinjavanjem otpada možemo razviti sasvim novu industrijsku granu, razviti dalje našu ekološku svest i kulturu. Cilj Ministarstva energetike razvoja i zaštite životne sredine jeste zdravija životna okolina, jačanje ekološke svesti i razvoj zelene industrije, kao jedan od privrednih potencijala Srbije“, poručila je Gordana Mišev.
Dr Aleksej Autodoroj iz Rumunije, član Rumunske asocijacije za upravljanje čvrstim otpadom i Borda (ISWA) za Jugoistočnu Evropu takođe je potvrdio ideju da postoji želja za partnerskim radom kroz okupljanje, kako bi došli do najboljih rešenja u oblasti upravljanja komunalnim otpadom.“Mi imamo članove iz 80 zemalja i aktivnosti su na svetskom nivou, ali da bi se one poboljšale postoje i tri regonalne mreže. Pokušaću sledeće dve godine da podržim vašu konferenciju i da dovedem do razmene iskustava, koje će ukazati na eventualne propuste i dovesti do daljeg unapređivanja rada u ovoj oblasti.
Kako se otpad i otpadne vode u zemljama Evropske unije ne posmatraju samo kao otpad, već kao sirovina koja može ponovo da se upotrebi, na današnjoj konferenciji predstavljeni su i dosadašnji rezultati GIZ IMPACT projekta „Upravljanje otpadom i otpadnim vodama u opštinama u Srbiji. U svojih 5 pilot opština GIZ IMPACT (Aleksandrovac, Bela Crkva, Krupanj, Kuršumlija i Svilajnac) projekat je protekle godine vršio merenje količine i sastava otpada i otpadnih voda, koju generišu građani ovih opština. Dobijeni podaci su poslužili kao podloga za izradu mogućih rešenja za otpad i otpadne vode u opštinama, u kojima otpad postaje resurs.
Reciklaža otpada i uvođenje dve kante za biorazgradivi i ostali otpad u domaćinstvima, izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, mogu biti neka od rešenja, istaknuto je ovom prilikom. Ovakvi sistemi podstiču otvaranje novih radnih mesta, razvoj turizma, opšti ekonomski razvoj opština i čine opštinu privlačnom i za strane investitore. Konferencija će dati odgovore i na to da li naše opštine mogu sve to da postignu.
Konferenciji prisustvuje i dr Zoltan Ileš, državni sekretar Ministarstva životne sredine i ruralnog razvoja Mađarske.
Ova konferencija je ujedno i uvertira za svetsku konferenciju za upravljanje otpadom koja će se održati u Novom Sadu 2016. u organizaciji Međunarodnog udruženja za upravljanje otpadom (ISWA) i Fakulteta Tehničkih nauka iz Novog Sada.

Izvor: http://www.ekourb.vojvodina.gov.rs

Povratak...