f Memorandum o saradnji subotičke Regionalne deponije i civilnog sektora - Arhus Centar Subotica
Aarhus centar subotica

Memorandum o saradnji subotičke Regionalne deponije i civilnog sektora

05.06.2017

U Regionanom Arhus centru Otvorenog univerziteta Subotica, 5. juna 2017. godine, simbolično povodom Svetskog dana zaštite životne sredine, predstavnici 15-tak organizacija civilnog društva je potpisalo Memorandum o saradnji sa preduzećem “Regionalna deponija”. Cilj je da se ovim formalizuje partnerstvo između potpisnika i njihove namere u procesu informisanja i edukacije stanovništva na području Grada Subotica i opština Senta, Kanjiža, Bačka Topola, Mali Iđoš, Čoka i Novi Kneževac o pravilnom zbrinjavanju i odlaganju otpada.

Kako je istakla v.d. direktorica “Regionalne deponije” doo Subotica, Andrea Kikić, memorandumom su definisani oblici saradnje koji su usmereni na podizanje ekološke svesti građana, te dodala da će se sa izgradnjom regionalnog sistema građanima pružiti infrastruktura za preuzimanje opasnog, kabastog i zelenog otpada, te za unapređenje rezultata u pogledu reciklaže preko uvođenja sistema primarne separacije. Kako je još navela, razlog za potpisivanje Memoranduma o saradnji upravo sada je taj što su  izgrađene transfer stanice sa centrima za sakupljanje otpada u Bačkoj Topoli, Senti i Kanjiži, kao i centri za sakupljanje otpada u Malom Iđošu, Novom Kneževcu i Čoki. Ovi objekti se sada testiraju, a nabavljeni su i kamioni za transport otpada sa ovih stanica do kompleksa  Regionalne deponije. Najavila je i skori završetak novog, revidiranog Regionalnog plana upravljanja otpadom, koji će prvo biti predstavljen civilnom sektoru i javnosti, a potom osnivačima.

Jedna od potpisnica dokumenta je i Centar za ekologiju i održivi razvoj, čija je direktorica, Nataša Đereg, navela da je osnovni cilj da se edukacijom građana sistem upravljanja još bolje uredi u smislu da se uvedu različite kante za separaciju otpada, kao i naplata po količine, a ne po površini, kao što je sada slučaj.

Ispred Edukativnog centra Roma, Memorandum je potpisao, Stevan Nikolić, koji je ukazao da se prilikom izrade plana upravljanja otpadom mora voditi računa da je za socijalno ugrožene porodice sakupljanje sekundarnih sirovina značajan izvor prihoda. Pera Marković, iz Centra za regionalno istraživanje, je rekao da je Memorandum početak saradnje u gašenju strašnog požara ogromne zapuštenosti koji postoji u našoj zemlji, te da se nada da će ovaj potpis doprineti da imamo ne samo lepši grad, nego uopšte lepše okruženje i jednu zdraviju sredinu za nas i našu decu. 

Pozdravljajući prisutne u ime domaćina, rukovodilac Regionalnog Arhus centra Otvorenog univerziteta Subotica, Snježana Mitrović, je podsetila na značaj Zakona o Arhuskoj konvenciji i obavezi informisanja, te najavila intenzivniji rad na obaveštavanju javnosti o sistemu upravljanja otpadom, ali tek od onog momenta kada se sazna njihova uloga. Još uvek se ne zna čiji je otpad, niti da li će se razvrstavati na mestu nastanka.

Podsećajući da je ovogodišnja tema Svetskog dana zaštite životne sredine: “Povezivanje ljudi sa prirodom”, mišljenja je da bi primerenije bilo da su u ruralnom području ili u Kelebijskoj šumi punoj divljih deponija u kojima je i Udruženje TERRA’S imalo niz akcija, ali je očito potreban kompleksniji projekat lokalne samouprave i komunalnog preduzeća.  Inače,  od 1972. godine je 5. jun dan u kojem se skreće pažnja UN, vlada, država i najšire javnosti na goruće ekološka probleme i potrebu njihovog kontinuiranog rešavanja.

Povratak...