f Iz reke Jablanice očišćeno oko 500 džakova pet ambalaže - Arhus Centar Subotica
Aarhus centar subotica

Iz reke Jablanice očišćeno oko 500 džakova pet ambalaže

04.04.2011

 Tokom čišćenja reke Jablanice u selu Gornja Stopanja kod Leskovca, u okviru akcije "Očistimo Srbiju", prikupljeno je oko 500 džakova mahom pet ambalaže. Procenjuje se da se na deponiji na vodi nalazi još 30 puta toliko plastične amabalaže i ostalog otpada, čije će uklanjanje trajati par dana.
Čišćenje reke Jablanice organizovala je Republička inspekcija za zaštitu životne sredine u okviru akcije "Očistimo Srbiju", uz pomoć korisnika ribarskih područja Južna Morava 2 iz Niša i Veternica-Vlasina iz Leskovca.

"Videli smo snimak deponije koji je poslao meštanin i odmah smo organizovali čišćenje deponije kroz akciju "Očistimo Srbiju". Akcija se podudara sa temom zaštite voda od zagađenja, koju smo ove godine stavili u fokus zato što je prešla u nadležnost Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja", rekla je pomoćnica ministra životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, Ljiljana Stanojević.

Prema rečima direktora korisnika ribarskih područja Južna Morava 2, Nikole Kumanovića, ta ribočuvarska služba pokriva 12 opština, ali sličnu deponiju koja je nastala od pet amabalže na vodi, ta služba nije videla ni na jednoj drugoj reci.

"Pretpostavljamo da je ovaj otpad došao sa nekih deponija, koje se u selima koja nisu pokrivena organizovanim odnošenjem smeća uglavnom nalaze na obalama reka i prilaznim putevima. Osim čuvanja i poribljavanja, briga o rekama kroz ovakve akcije je naš posao. Svake godine tradicionalno čistimo Bovansko i Oblačinsko jezero, pred prolećne praznike kako bismo pokazali šta izletnici ostavljaju za sobom u prirodi", naveo je Kuzmanović.

Kako je objasnila načelnica Sektora za zaštitu voda od zagađenja i ribarstvo u inspekciji, Vesna Mitrović, na rekama u Srbiji je registrovan veliki broj deponija koje se ne nalaze u priobalju, već na samom vodotoku.

"Meštani koji žive uzvodno moraju postati svesni da su oni napravili deponiju bacajući otpad na mesta koja za to nisu predviđena. U prikupljenom otpadu smo zatekli jako puno ambalaže od hemikalija od kojih su neke vrlo opasne po živi svet kada se nađu u vodi. Takva ambalaža, od pesticida i sone kiseline, mora se odlagati na mesta koja su predviđena za to", zaključila je Mitrović.

Ambalaža prikupljena iz reke biće reciklirana u preduzeću Deni pet iz Merošina, koje ima dozvolu Ministarstva.


Izvor:

                  http://www.ekoforum.org/index/vest.asp?vID=5069

Povratak...