f Počeo da radi separator sekundarnog otpada u Novom Sadu - Arhus Centar Subotica
Aarhus centar subotica

Počeo da radi separator sekundarnog otpada u Novom Sadu

25.05.2011

Na Gradskoj deponiji u Novom Sadu danas je počeo da radi novi separator za prikupljanje sekundarnog otpada, za čiju nabavku je iz gradskog budžeta izdvojeno 54,53 miliona dinara.
Puštanjem u rad te linije stvoreni su uslovi za veće izdvajanje plastične ambalaže, papira, kartona, stakla i metala, odnosno oko 20 tona otpada na sat.
Gradonačelnik Novog Sada Igor Pavličić rekao je da je grad do sada mesečno zaradjivao pet miliona dinara od prodaje sekundarnog otpada, a da će puštanjem u rad modernijeg separatora mesečna zarada biti povećana na 30 miliona.

Na Gradskoj deponiji danas je počela i izgradnja nove reciklažne hale u kojoj će biti instaliran još jedan separator sekundarnog otpada, čijim stavljanjem u funkciju će biti stvoreni uslovi da sav komunalni otpad iz Novog Sada prodje kroz trake separatora.

Ministarstvo za zaštitu životne sredine, rudarstvo i prostorno planiranje u okviru akcije "Očistimo Srbiju" doniralo je Novom Sadu 30 miliona dinara za taj projekat, a predvidjeno je da iz gradskog budžeta bude izdvojen isti iznos.

Generalni direktor JKP "Cištoća" Dalibor Novaković rekao je da će nova reciklažna hala biti izgradjena za četiri do pet mesci i da će u njoj, kao i na novom separatoru, biti zaposleno 28 radnika u dve smene.

Igor Pavličić i direktorka Fonda za zaštitu životne sredine Srbije Željka Jurakić ranije danas potpisali su i ugovor o prvoj fazi sanacije Gradske deponije. Za te svrhe Fond je obezbedio 44,67 miliona dinara, a ukupna vrednost projekta je oko 467 miliona.

Ministar za životnu sredinu Oliver Dulić ocenio je da je Novi Sad prvi grad u Srbiji u kojem će sav komunalni otpad proći kroz trake za sekundarnu separaciju i dodao da je to najbolji primer da se reciklaža isplati. "Gradska deponija u Novom Sadu danas bi bila pretrpana da grad nije stavio u funkciju linije za separaciju. Zahvaljujući tome, grad za samo dva meseca može u potpunosti da isplati uložen novac za nabavku opreme", rekao je Dulić.

Uz napomenu da ostvareni prihod omogućuje i otvaranje novih radnih mesta, on je podsetio da je cilj ministarstva da u takozvanoj zelenoj ekonomiji u Srbiji posao dobije 10.000 ljudi, što je jednako broju zaposlenih u kompaniji Fijat.

"Mi hoćemo da nastavimo da finansijski pomažemo gradovima u Srbiji ovakve i slične projekte, a baš danas nam je stigao zanimljiv predlog da u Sportskom i poslovnom centru Vojvodina (SPENS) budu postavljeni solarni paneli", rekao je Dulić.

Prema njegovim rečima, godišnja potrošnja energije SPENS košta 170 miliona dinara, a instaliranjem solarnih panela ta investicija bi se isplatila za samo nekoliko meseci.

Izvor: http://www.ekoforum.org/index/vest.asp?vID=5171

Povratak...