Nastavak saradnje ekoloških organizacija
09.06.2011
U Regionalnom Arhus centru Subotica je 9. juna održan seminar za predstavnike ekoloških organizacija na kojem se raspravljalo o zajedničkoj platformi nevladinog sektora na VII Ministarskoj konferenciji „Životna sredina za Evropu“.
Naime, na radionici koju je Pokret gorana Vojvodine organizovao u saradnji sa Misijom OEBS i Južnobačkim okrugom, predstavnici ekoloških udruženja Vojvodine su izradili predlog platforme, a ključne teme su održivo upravljanje vodama i uključivanje životne sredine u ekonomski razvoj.
Pavle Budinčević, je održao predavanje o praktičnoj primeni Arhuske konvencije, nakon čega je, Snježana Mitrović, iz Udruženja TERRA’S je podržala konstataciju da su se Arhus centri pokazali veoma dobrim kod pružanja sveobuhvatnih informacija iz oblasti životne sredine. Međutim, predložila je da se preporuči osnivanje regionalnih, a ne opštinskih ili gradskih Arhus centara imajući u vidu njihovu održivost i ograničene finansijske resurse. S tim u vezi bi trebalo iznaći sistem opstanka ovih centara i to u saradnji sa nadležnima od lokalnog, preko pokrajinskog do državnog nivoa.
I ostali učesnici seminara su se saglasili sa ovom izmenom, a onima koji nisu prisustvovali skupu je data je mogućnost da pismenim putem dostave eventualne svoje komentare koji će biti prosleđeni Pokretu gorana Vojvodine.
U nastavku diskusije, Nataša Đereg, iz Centra za ekologiju i održivi razvoj, CEKOR je govorila o sastanku koji je resorni ministar, dr Oliver Dulić, nedavno održao povodom godišnjice od potpisivanja Memoranduma o saradnji sa predstavnicima ekoloških organizacija iz cele Srbije. Jedna od glavnih tema sastanka je bila akcija „Očistimo Srbiju” koja je inicirana i organizuje se od strane ministarstva, ali je njihovo nastojanje da je u narednom periodu preuzmu ekološke organizacije.
Nadovezujući se na izveštavanje sa ovog skupa, Snježana Mitrović, predstavnica Udruženja TERRA’S, koja zastupa i Regionalni Arhus centar Subotica, je prisutne obavestila da je sa resornim ministrom razgovarala o problemu onih ekoloških organizacija koje dobijaju grantove od Evropske unije. Naime, u obavezi su da kao sopstveno učešće obezbede 15%, a mogu da konkurišu na najmanju cifru od 50.000 evra. Nelogično je da neprofitna udruženja građana budu tretirana isto kao lokalne samouprave ili preduzeća koja stiču dobit, ali je to odluka donatora na koju se veoma teško može uticati. S tim u vezi upućeni su dopisi resornom ministarstvu i republičkom Fondu za zaštitu životne sredine da se odvoje posebna sredstva za sufinansiranje ovih projekata. Oni ne donose samo ekološku, već i ekonomsku dobit za celo društvo i daju ekonomski zamajac, veoma važan u krizi u kojoj se naša zemlja nalazi.
Susret je rezultirao predlogom da se dopis sličnog sadržaja uputi i lokalnoj samoupravi. Jožef Pinter, iz Pokreta gorana Subotice je predložio da se inicira izdvajanje budžetskih sredstava za sve civilne organizacije bez obzira kojom se tematikom bave.