Puštena u rad oprema za preradu medicinskog otpada u bolnici u Vrbasu
05.07.2011
U Vrbasu je danas pušteno u pogon postrojenje za tretman medicinskog otpada vredno šest miliona evra, a otvoreno je u okviru šireg projekta pomoći Evropske unije. Istovremeno je i bolnica u Vrbasu opremljena specijalnim vozilom za transport zaraznog medicinskog otpada.
- U prošlosti je medicinski otpad predstavljao veliki problem, ali da je usvajanjem zakona o njegovom upravljanju otvorena mogućnost da se ovaj problem prevaziđe Sledeći korak je rešavanje pitanja farmakološkog otpada koji takođe veliki ekološki problem - rekao je ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Oliver Dulić.
Dulić je pozvao privatne bolnice da zbrinjavaju otpad koji imaju, u saradnji s drugim bolnicama u kojima će biti instalirani sterilizatori.
- U Vrbasu se godišnje prikupi oko 5.000 tona medicinskog otpada za koje je neophodno adekvatno odlaganje i u u pogonu koji je upravo otvoren će biti prerađivan i veterinarski otpad. EU je zasad uložila 140 miliona evra u zdravstvo Srbije i donacija za tretman medicinskog otpada obuhvata 46 stelirizatora (autoklava), od kojih su dva instalirana u bolnici u Vrbasu, 54 vozila za transport tog opasnog otpada i tehničku pomoć - rekao je šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer.
Predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić je istakao da 60 tona medicinskog otpada dolazi iz bolnice u Vrbasu, od ukupno pet hiljada tona, koliko se godišnje proizvede u zemlji.
-Realizacijom ovog projekta slede se evropski standardi, ali ujedno poboljšava standard građana Vojvodine i cele Srbije- kazao je Pajtić.
Ministar zdravlja Zoran Stanković je naglasio da će preradom i zbrinjavanjem medicinskog otpada u Vrbasu biti sprečeno širenje zaraznih bolesti koje nastaju u dodiru sa bolničkim otpadom. Sterilizatori koje je donirala EU omogućiće, kako je naveo, odlaganje infektivnog medicinskog otpada na odgovarajući način.
U Vrbasu je danas potpisan ugovor o izgradnji postrojenja za prečišćavanje voda iz Velikog bačkog kanala, koji su potpisali Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer i predsedniciopština Vrbas i Kula.
- 2008. godine u Srbiji postojale tri crne ekološke tačke - Veliki bački kanal, Pančevo i Bor, pri čemu je sada na sve tri lokacije učinjen značajan pomak u zaštiti životne sredine - istakao je ministar Dulić pri obilasku lokacije.
Vrednost ovog projekta je 23,6 miliona evra, od čega je 60 odsto sredstava izdvojila EU, a ostatak vlade Srbije i AP Vojvodine, dok je za Studiju izvodljivosti Holandija donirala 1,2 miliona evra.