AC SU - Održan okrugli sto na temu „Rešavanje problema otpada preko regionalnih deponija: regionalni i lokalni planovi upravljanja otpadom“
25.09.2014
Predstavnik Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam, graditeljsvo i zaštitu životne sredine je 24. septembra 2014. godine učestvovao na temu „Rešavanje problema otpada preko regionalnih deponija: regionalni i lokalni planovi upravljanja otpadom“ koji je organizovalo Udruženje TERRA’S sa Regionalnim Arhus centrom Subotica.
Učesnici okruglog stola su bili predstavnici Regionalnog Arhus centra Subotica, Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine, Gradske uprave Subotica kao i Regionalne deponije d.o.o. Subotica.
Na okruglom stolu doneti su sledeći zaključci :
- Srbija donosi zakone i uredbe, strategije i planove, ali se slabo primenjuju. Na evropskom putu do 2018. godine mora se završiti zakonodavni okvir u oblasti životne sredine. Iz resornog ministarstva stižu informacije da će se na jesen usvojiti set od 6 zakona iz oblasti zaštite životne sredine, među kojima je i Zakon o izmenama i dopunama upravljanja otpadom, kao i Pravilnik o ambalažnom otpadu.
- Prema procenama 10,5 milijardi evra su neophodna finansijska sredstva da bi se uskladili sa procesom i standardima Evropske unije, a od toga je za upravljanje otpadom potrebno 2,8 milijardi. Takođe, se naglašava da Evropska unija najviše sredstava opredeljuje za oblast zaštite životne sredine, te je krajnje vreme da se pristupi pripremi dokumentacije i projekta, na svim nivoima. S tim u vezi je neophodan stručan i obučen kadar;
- Upravljanje otpadom je jedan od najvećih problema zaštite životne sredine na teritoriji AP Vojvodine sa najvećim zaostajanjem (organizacionim i finansijskim) za standardima EU, prvenstveno zbog: nepoštovanja postojećih propisa iz oblasti otpada RS, stalnog porasta generisanja otpada sa nepouzdanim podacima o količinama i tokovima, zatim zbog nedovoljnog udela organizovanog sakupljanja i zbrinjavanja otpada, ali i neadekvatnog rešenja za konačno odlaganje svih vrsta otpada, posebno opasnog i industrijskog. Evidentan je i nedostatak postrojenja za skladištenje i tretman opasnog otpada, potom problem stalnog porasta divljih deponija, ali i nizak stepen separacije i reciklaže.
- Lokalni plan upravljanja otpadom na teritoriji grada Subotice do 2020, donešen 2011. godine, slabo se realizuje. Iako predviđa, ni jedan godišnji izveštaj o implementaciji zacrtanih aktivnosti nije urađen niti Plan za narednu godinu, a prošle su tri godine od usvajanja. Predstavnici Gradske uprave Subotica su najavili formiranje Radnog tima stručnjaka koji bi sagledao celokupnu situaciju u cilju preduzimanja mera za početak ozbiljnijeg i sveobuhvatnijeg rada. Obavezani članovi tima moraju biti predstavnici privatnih otkupnih stanica, ali i civilnog sektora, koji bi bili posebno zaduženi u segmentu edukacije i informisanja javnosti. Da je alarmantna situacija, pokazuje i podatak da se u pojedinim javnim preduzećima poput “Čistoće i zelenila”, mora krenuti od nule.
- Preduzeće Regionalna deponija Subotica skoro deceniju radi na prikupljanju dokumentacije, od lokacijskih i urbanističkih dozvola do tenderske papirologije i rešavanja imovinsko-pravnih odnosa. Još 2012. godine se moglo započeti sa gradnjom, međutim, problem su finansije. Nakon potpisivanja sporazuma između Vlade Srbije i Evropske unije zatražena su sredstva preko IPA fondova i prošle godine se zajedno sa Evropskom delegacijom pristupilo izradi tenderske dokumentacije za izbor izvođača radova. U fazi su čekanja ishoda tendera, ali su procene da će se regionalna deponija izgraditi, kako je i planirano, 2017. godine. Da je to uobičajeno duga procedura dokazuje upravo završena regionalna deponija u Sremskoj Mitrovici koju će Subotičani posetiti radi razmene iskustva.
Skup se održao zahvaljujući Organizaciji za evropsku bezbednost i saradnju, OEBS, a u okviru projekta „Jačanje kapaciteta Regionalnog Arhus centra Subotica u cilju bolje primene Arhuske konvencije“ koji je podržan i od strane Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine.