IAEA: Japanska nuklearna kriza daleko od okončanja
27.03.2011
Japanska nuklearna kriza nije ni blizu kraja i biće potrebne nedelje, ako ne i meseci, da se okonča, izjavio je generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Jukija Amano.
Amano je za "Njujork tajms", u telefonskom intervjuu iz Beča, rekao i da vlasti još nisu sigurne da li su aktivne zone reaktora i iskorišćeno nuklearno gorivo u centrali "Fukušima 1" pokriveni dovoljnom količinom vode koja bi ih rashladila.
On je rekao i da ima "pozitivnih signala" kada je reč o ponovnom uvođenju struje u elektranu, ali da treba još mnogo toga uraditi kako bi se posledice nesreće izazvane zemljotresom i cunamijem otklonile.
Amano je dodao i da ga najviše brinu šipke s gorivom u otvorenim rashladnim bazenima reaktora, jer nije siguran da je ubacivanje morske vode u njih - kako bi se sprečio požar i oslobađanje velike količine radioaktivnog materijala - bilo potpuno uspešno, preneo je Rojters.
"Ako su bazeni ispunjeni vodom, ali rashladni sistemi nisu popravljeni, temperatura će i dalje rasti, kao i opasnost od ponovnog curenja radioaktivnog materijala", upozorio je Amano.
Radioaktivnost 10 miliona puta veća od normalnog
Japanski zvaničnici saopštili su danas da je radioaktivnost iscurele vode u jednoj od jedinica oštećene nuklearne elektrane Fukušima Daići 10 miliona puta veći od normalne.
Portparol tokijske kompanije "Elektroprivreda" (TEPCO) Takaši Kurita rekao novinarima da je radioaktivnost iscurele voda iz Jedinice 2 nuklearke 1.000 milisijeverta na sat, prenela je agencija AP.
Prema njegovim rečima, to je 10 miliona puta veći nivo radioaktivnosti u odnosu kada je taj reaktor normalno radio.
Iz tokijske "Elektroprivrede" saopšteno je da su radnici napustili objekat gde se nalazi turbina reaktora 2 kako ne bi bili izloženi radijaciji, navodi agencija Rojters.
Zvaničnici tokijske kompanije TEPCO su saopštili da su se u ostalim delovima nuklearke radnici danas fokusirali na vađenje kontaminirane vode iz tri od šest reaktora nuklearke i pokušavaju da pronađu sigurno mesto za skladištenje i odlaganje te vode, preneo je AFP.
Sa samo jednom pumpom nemoguće je rešiti se velike količine vode, a još dve će biti dopremljene u nuklearku kako bi se ubrzao proces, rekao je Hidehiko Nišijamo iz japanske Agencije za nuklearnu i Industrijsku bezbednost, navodi francuska agencija.
Razorni zemljotres i cunami pogodili su Japan pre dve nedelje.
izvor:
http://www.ekoforum.org/index/vest.asp?vID=5053