f Dokument za budućnost - Arhus Centar Subotica
Aarhus centar subotica

Dokument za budućnost

02.11.2011

U Regionalnom Arhus centru u Subotici, u ponedeljak, 31. oktobra, održan je okrugli sto na kome se raspravljalo o učešću građana u postupku izrade Strateškog akcionog plana za primenu Arhuske konvencije u našoj zemlji. Za osam meseci, od kako je osnovan centar u Subotici, građani polako stiču naviku da se interesuju o stanju životne sredine, a istaknuta je i važna uloga medija u širenju svesti u ovoj oblasti.

Učesnici skupa su bili predstavnici lokalnih samouprava Severnobačkog i Severnobanatskog okruga, ekoloških nevladinih organizacija Subotice, Odžaka, Vrbasa, Bečeja, komunalnih preduzeća, kao i brojni mediji. U saradnji sa OEBS-om, okrugli sto je podržan i od strane Fonda za zaštitu životne sredine RS i Grada Subotice.

Ispred Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju, prisutne je pozdravila, dr Olivera Zurovac Kuzman, savetnica za zaštitu životne sredine pri Misiji OEBS u Srbiji, koja je istakla neophodnost podizanja svesti građana i predstavnika vlasti u pogledu pitanja vezanih za oblast zaštite životne sredine. Svesna svih postojećih problema u praksi, ona je najavila objavljivanje rezultata paralelne analize kojom će biti prikazan broj podnetih prijava u vezi sa zaštitom životne sredine za period od 2009-2011 godine, kao i broj onih slučajeva koji bivaju rešeni. Grupa stručnjaka iz naše zemlje, predvođena ekspertom iz inostranstva, je pripremila ovaj dokument uz podršku Misije OEBS u Srbiji, sa svrhom obezbeđivanja procesa koji će omogućiti izvodljivo, delotvorno i postupno ispunjavanje zahteva Arhuske konvencije, a osmišljen je imajući u vidu specifičnosti uslova u našoj zemlji.

Resorno ministarstvo pokrenulo je postupak izrade Strateškog akcionog plana za primenu Arhuske konvencije u Republici Srbiji, čiji nacrt je predstavila, Tina Janjatović, zadužena u Ministarstvu životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja za aktivnosti vezane za Arhusku konvenciju. Naglasila je značaj uključivanja javnosti u donošenje odluka i njihovo pravo da budu informisani i pri tome izdvojila značajnu ulogu medija i civilnog sektora. Pozvala je sve zainteresovane da u cilju dobijanja što kvalitetnijeg plana, koji će na kraju usvojiti Vlada, dostave svoje konkretne predloge u pisanoj formi do 17. novembra (tina.janjatovic@ekoplan.gov.rs ili poštom na adresu Omladinskih brigade 1, 11070 Novi Beograd).

U diskusiji koja je usledila prisutni su izrazili zadovoljstvo zbog inicijative za izradu plana koji bi trebao da doprinese implementaciji Arhuske konvencije u Srbiji. Isto tako, opšti je utisak da je neophodno pojačati pritisak civilnog sektora na resorno ministarstvo, kao i ojačati vezu između njih. Ali i kako uskladiti neophodnu decentralizaciju s jedne strane, ali i obezbediti kontinuiranu kontrolu resornog ministarstva o radu lokalnih samouprava. Očito je da mnogi nosioci vlasti reaguju, tek na naredbe „odozgo”, smatrajući životnu sredinu marginalnom oblašću.

Kao veliki problem je saopšteno to što nakon podnete prijave, inspektori nemaju povratnu informaciju o tome šta se dalje dešava sa pojedinim slučajevima, a čula su se i razmišljanja da se osnuje Specijalizovan ekološki sud. Očito je da je od tri stuba, najlošija situacija u oblasti prava.

Kod stuba - dostupnosti informacijama skrenuta je pažnja da se u planu obradi deo kako „naterati” sve relevantne institucije da objavljuju što više ekoloških podataka, te osmisliti najbolji metod objedinjavanja svih informacija na jednom mestu, Internet strani.

Povratak...