IWA Specijalistička konferencija o podzemnim vodama
17.06.2016
IWA Specijalistička konferencija o podzemnim vodama održala se od 9. do 11. juna 2016. godine, u organizaciji Instituta za vodoprivredu „Jaroslav Černi “ i WSDAC- Uneskovog Centra za vode za održivi razvoj i prilagođavanje klimatskim promenama.
Prvi radni dan konferencije održao se u Srpskoj akademiji nauka i umednosti, drugi u Privrednoj komori Srbije, a trećeg dana organizovana je tehnička ekskurzija. Ovo je treća po redu IWA Specijalistička konferencija o podzemnim vodama, koju organizuje Institut za vodoprivredu ”Jaroslav Černi” u Beogradu i predstavlja nastavak njihovih aktivnosti započetih 2007. i 2011. godine, kada su organizovali izuzetno uspešnu: Regionalnu konferenciju o upravljanju podzemnim vodama na slivu Dunava i ostalim velikim slivovima i IWA specijalističku konferenciju o podzemnim vodama.
Glavne teme konferencije bile su:
- Upravljanje podzemnim vodama u okviru društvenih i klimatskih promena;
- Procesi i upravljanje u aluvijalnim akviferima;
- Upravljanje u karstnim akviferima;
- Inovativne tehnologije za korišćenje i zaštitu podzemnih voda;
- U Srbiji se koristi 70 odsto podzemnih voda, kod nas se očekuje povećanje temperature i možda smanjenje količine vode koje imamo. U Vojvodini imamo podzemne vode koje nisu dobrog kvaliteta, dok je u Pomoravlju problem prisutnosti nitrata u vodama. Pored problema količine vode postoje i tehnički problemi oko održavanja izvora kao što je beogradsko izvorište podzemnih voda. Ova konferencija, kao prvo daje odgovor na pitanje kakve resurse podzemnih voda imamo, a kao drugo pokazaće koje su to tehničke mere koje treba preduzeti na održavanju bunara. Institut će na ovoj konferenciji dati rezultate za aluvijalne podzemne vode zato što mi 70 odsto voda uzimamo iz aluvijona kao što su beogradski i pomoravski – istakao je prof. Milan Dimkić, direktor Instituta za vodoprivredu „Jaroslav Černi“ i WSDAC-a i redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu.
- Internacionalna organizacija geologa ima 4.000 članova u 25 zemalja širom sveta, a naša grupa u Evropi je najverovatnije najveća. Mi smo najviše fokusirani na klimatske promene i kakav one imaju uticaj na podzemne vode posebno u regionu Mediterana gde su primećene značajne promene koje utiču na snabdevanje vodom. Dakle, pitanja kojima se sada najviše bavimo jesu koji je uticaj promene klime na temperaturu i nivo mora – rekao je Prof. Ken Howard predsednik Međunarodnog udruženja hidrogeologa.
Međunarodna komisija za zaštitu reke Dunav (ICPDR) već 20 godina je čuvar voda i posvećena je pretvaranju podzemne vode u površinske vode i vodu za piće. Koliko je to obiman i važan posao pokazuje podatak da je 72% vode za piće dobijeno od podzemnih voda, od čega se vodom snabdeva preko 59 miliona ljudi. Opšte dobro i zdravlje ljudi zavisi od kvaliteta voda kao i od stvaranja održivih izvora za njihovo dobijanje.
Više o ovoj vesti možete pronaći na webstrani: http://staklenozvono.rs/?p=15541