f Uključivanje lokalnih partnera u izradu SLOR-a - Arhus Centar Subotica
Aarhus centar subotica

Uključivanje lokalnih partnera u izradu SLOR-a

08.11.2011

U Velikoj većnici Gradske kuće danas je održana Partnerska skupština na koju su, u cilju uključivanja u izradu Strategije lokalnog održivog razvoja (SLOR) Grada Subotice za period od 2012. do 2021. godine, pored odbornika pozvani i predstavnici republičkih i pokrajinskih organa vlasti, nacionalnih i verskih zajednica, mesnih zajednica, obrazovnih, zdravstvenih i kulturnih institucija, organizacija, udruženja, javnih i komunalnih preduzeća, privrednih i poljoprivrednih asocijacija-subjekata, finansijskih institucija, nevladinih organizacija, sportskih i omladinskih organizacija i medija. Izrada SLOR-a, kao balansa između zaštite životne sredine, unapređenja privrede i društvenog razvoja, realizuje se uz finansijsku pomoć Evropske unije (EU) kroz tehničku podršku u okviru programa Eksčejndž 3, kojim rukovodi Delegacija EU u Srbiji, a sprovodi Stalna konferencija gradova i opština (SKGO).

Predsednik Skupštine Grada Slavko Parać rekao je da Partnerska skupština ujedinjuje sve javne i privatne zainteresovane strane koje žive i rade na teritoriji grada Subotice i da je participacija i razvijanje partnerstva ključan deo procesa direktno povezan sa učešćem, jednom od najznačajnijih strana procesa strateškog planiranja.

- Učešće treba da obezbedi razmatranje i razumevanje različitih mišljenja, iskustva i znanja, otvorenost i transparentnost u namerama. Participacija omogućava odgovarajući odabir zainteresovanih strana koje će podeliti i razmeniti svoja znanja, istovremeno dajući šansu i najugroženijim grupama da prihvate odgovornost za donošenje odluka, kazao je Parać.

Imajući u vidu da ističe period važenja postojećih sektorskih strateških dokumenata, trebalo je doneti Odluku o pokretanju procesa izrade SLOR-a za period od 2012. do 2021. godine, rekao je gradonačelnik Subotice Saša Vučinić. On je kazao da je nakon donošenja odluke i imenovanja radnih tela započeta izrada strateškog dokumenta, kao i da je metodologija izrade strateškog plana zasnovana na participativnom pristupu, uključivanjem lokalnih partnera od značaja za razvoj grada, kroz formiranje tri tematske radne grupe: ekonomski razvoj, društveni razvoj i zaštita životne sredine.

- Angažovanjem u radnim grupama, lokalni partneri su u mogućnosti da direktno učestvuju u izradi Strategije održivog razvoja grada Subotice i time utiču na razvoj lokalne zajednice. Strateško planiranje predstavlja formalno razmatranje budućeg pravca kretanja jedne organizacije ili zajednice. Kako bi odredila pravac kretanja, grad mora tačno da zna gde se trenutno nalazi, a potom da odluči kuda želi da ide i kako će tamo stići. Rezultat toga je dokument koji se zove ’strateški plan’. Cilj je upravljati resursima tako da odgovore na društvene, kulturne i ekonomske potrebe sa najmanjim mogućim negativnim uticajem na životnu sredinu. Različiti entiteti učestvuju u procesu izrade Strategije održivog razvoja lokalne zajednice, od prvih koraka planiranja, pa sve do realizacije projekata i upravljanja aktivnostima i to sa različitim ulogama i funkcijama. Na taj način se završena Strategija daje na finalnu raspravu i odobravanje Skupštini grada Subotice, istakao je gradonačelnik Vučinić.

Generalni sekretar SKGO Đorđe Staničić kazao je da se preko 80 gradova i opština bavi ovom problematikom po metodologiji koju sprovodi SKGO podržana sredstvima EU, kroz program Eksčejndž.

- Kada se na ovakav način pristupi izradi strateškog dokumenta onda se pruža prilika da u tom participativnom procesu dođe do najboljih rešenja i rezultata. Način rada je, praktično, potvrđen od strane Delegacije EU u Srbiji, tako da je strateški dokument, koji je konačni dokument celog napora koji će se raditi u Subotici, lako čitljiv za ljude iz EU. Činjenica je da više nijedan projekat kojim će se aplicirati za sredstva iz pretpristupnih fondova neće biti odobren ukoliko ne predstavlja realizaciju nekog od ciljeva ili prioriteta postavljenih u ovako donetom strateškom dokumentu. I to je ono što je ključno, naglasio je Staničić i dodao da je uobičajeni rok za izradu ovakvog strateškog dokumenta od 12 do 13 meseci.

O osnovama održivog razvoja i principima izrade SLOR-a govorili su Aleksandar Marinković i Irina Slavković, predstavnici programa Eksčejndž 3 za tehničku podršku izradi Strategije.

Izvor: http://www.subotica.rs/sr/4975/ukljucivanje-lokalnih-partnera-u-izradu-slor-a

 

Povratak...