Studijsko putovanje u Osjek
25.10.2011
Udruženje TERRA’S je kroz projekat „ORGANICA.net“ organizovalo Studijsko putovanje u Osijek, gde je vodilo 31 učesnika od kojih su većina bili predstavnici Predškolske ustanove „Naša radost“ i poljoprivrednici, ali i druge zainteresovane strane kao što su agronomi i studenti turizma.
Prva stanica je bila poseta eko gazdinstvu kod Marice Završki u Dardu koja je dobila nagradu za Bioproizvod godine na ovogodišnjem nedavno održanom Međunarodnom festivalu organskih proizvoda – Biofestu 2011. Na gazdinstvu se na više od 1h pretežno proizvode kupine, dok ima i jagoda. Vlasnica ima i svoju baštu sa povrćem koja služi svakodnevnoj ishrani porodici, pa se tako sva ishrana svodi na organski proizvedene proizvode. Kako kaže Marica, potpuno su se odvikli od konvencionalnih proizvoda, pa tako odmah osete razliku u ukusu namirnica koje jedu. Od kupina prave džemove, sokove i eko kupinovo vino za koje je već nekoliko puta dobila nagradu za najbolji proizvod.
Nakon toga je sledio obilazak Eko vrtića „Mak“ u Osijeku. Vrtić se nalazi u centru grada, i prima oko 160 dece (osmoro po odgojitelju). Objekat je veoma prostran sa mnogo prostorija koje su opremljene ekološkim materijalima. U tom vrtiću se ništa ne baca i sve se koristi u igri sa decom. Posebno se odlaže smeće u korpu za otpatke, no tome predhodi rezvrstavanje sekundarnih sirovina za reciklažu, kao što su slaklene i plastične boce, papir, organski otpad za kompostiranje. Deca uče da kompostiraju i da se igraju prirodnim materijalima, a pri tome razvijaju svoju kreativnost u slikanju i pravljenju raznih figura i ukrasnih predmeta od recikliranog papira, kartona, raznih semenki i slično.
Realizuju i učestvuju u mnogo projekata, a jedan od njih je i projekat „Zelene zastave“. Moraju voditi računa o svim koracima koje čine u toku godine da bi imali privilegiju da podignu zelenu zastavu koja označava da vrtić funkcioniše po ekološkim principima.
Težnja je bila da ovom posetom predstavnici PU „Naša radost“ unesu mnogo više kreativnosti u svoj rad i da sami dobiju ideju i inicijativu za pisanje i realizaciju projekata u oblasti zaštite životne sredine prilikom odgajanja dece. Glavna upravnica je podstakla prisutne da takvu inicijativu mogu i sami pokrenuti ukoliko imaju ideje.
Studijsko putovanje se nastavilo na gazdinstvu „Orlov put“ Gorana Guska nadomak Osijeka koji se već dugi niz godina bavi organskom poljoprivredom, te po tim principima spaja ratarstvo, voćarstvo i stočarstvo. U njegovom dvorištu su životinje slobodne i hrane se isključivo organskom hranom, dok je drvena kuća u kojoj živi sa njegovom porodicom obojena prirodnim bojama, tako da se svi zakoni prirode maksimalno poštuju.
Farma se prostire na površini od oko 35 ha, koja su pod voćem, povrćem i lucerkom. Od stočnog fonda sadrži razne vrste peradi, ovce, koze, krave, konje ali i vijetnamsku prasad koju je teško naći na ovim područjima. U preradi ima 30 vrsta proizvoda iz kiselog, slatkog i mesnog programa. Celokupno imanje je dokaz da organska poljoprivreda može pridoneti kvalitetnijem životu u zdravstvenom, ali i u ekonomskom smislu.
Nakon ručka koji je kompletno baziran na organskim proizvodima, poljoprivrednici su održali sastanak koji je imao za cilj da se proizvođačima iz Srbije približe njihova iskustva, te da im se ukaže na značaj udruživanja u organskoj poljoprivredi. Usledila je diskusija o svim aspektima organske proizvodnje, postavljana su pitanja, te razmenjena mišljenja, tako da je ovaj susret doprineo novom iskustvu poljoprivrednih proizvođača iz obe regije.
Utisci sa puta su: širenje svesti o značaju životne sredine u kojoj živimo, obuka najmlađih u oblasti zaštite životne sredine, promena načina življenja i ishrane, dobijanje konkretnih informacija o tome šta zaista podrazumeva organska poljoprivreda i koliko su njeni efekti značajni, razmena iskustva i informacija poljoprivrednika iz Hrvatske i Srbije, te sticanje novih saznanja u toj oblasti.
Ovo studijsko putovanje je organizovano kroz projekat „ORGANICA.net“ koji finansira Evropska unija, a realizuje ga Udruženje TERRA’S iz Subotice i Udruga Slap iz Osijeka, kroz IPA prekogranični program Hrvatske i Srbije.