Organska proizvodnja - razvojna šansa za devastirana područja
28.03.2017
Organska proizvodnja - razvojna šansa za devastirana područja 28.03.2017.
Organska proizvodnja u Srbiji sve je veća iz godine u godinu, ali i dalje mnogo manja od proseka zemalja EU. Postoji velika potražnja za organskim proizvodima na globalnom tržištu, a velike su mogućnosti da se osnaži ova privredna grana i svrsta među vodeće u Srbiji, uz podršku proizvođačima da postanu kooperanti i obezbede kontinuitet, kvalitet i stabilnost na tržištu, istaknuto je na konferenciji u PKS. |
Potpredsednik PKS, Miroslav Miletić, rekao je na otvaranju dvodnevne međunarodne konferencije “Organska proizvodnja u Srbiji - na putu ka organskom” da sve razvijene zemlje razmišljaju o organskoj proizvodnji zbog očuvanju životne sredine, zdravlja ljudi, kao i podrške malim poljoprivrednicima. PKS prepoznala značaj takve proizvodnje i prošle godine osnovala Centar za oransku proizvodnju, kao stručno telo koje okuplja relevantne faktore radi podrške razvoju sektora, objasnio je Miletić.
Kako je objasnio, poljoprivredno zemljište u Srbiji je usitnjeno što može za organsku proizvodnju da bude prednost, jer se poljoprivrednici mogu lakše prilagoditi tržištu. “Postoji velika potražnja za organskim proizvodima na tržištu”, naglasio je ministar i dodao da je veliki broj ugovora između kooperanata i kupaca odnosno da je 80 odsto ugovorena proizvodnja.
Ugovorena poljoprivredna proizvodnja je upravo ono što je potrebno srpskoj poljoprivredi, jer garantuje stalnost i stabilnost, ukazao je Nedimović. Navodi da se u Srbiji oko 15.800 hektara zemlje koristi za organsku proizvodnju ili 0,44 odsto, što su podaci za kraj 2015. godine. Očekuje u narednom periodu mnogo veću proizvodnju.
U Srbiji se najviše organski proizvodi u voćarstvu, ratarstvu i proizvodnji žitarica. Naše organske proizvode traže najrazvijenija tržišta - Zapadne Evrope, Skandinavije, SAD i Kanada, Japan i druga.
Srbija, po rečima Jirgena Šmida, iz ambasade Nemačke u Beogradu ima veliki potencija u toj oblasti. Kako je istakao Nemačka će nastaviti da pomaže Srbiju u jačanju organaske proizvodnje. “Fokus će biti na centralnoj i istočnoj Srbiji, pošto imaju veliki potencijal za ovakvu vrstu proizvodnje, a naročito proizvodnju voća”, naveo je Šmid.
Cilj konferencije koju prvi put organizuje Centar sa organsku proizvodnju PKS uz podršku Nemačko - srpske razvojne saradnje jeste da se domaća iskustva uporede sa praksom i iskustvom u regionu i Evropskoj uniji i da se organska proizvodnja i dalje razvija na dobrim i zdravim temeljima. Glavne teme konferencije koja je u PKS okupila eminentne stručnjake, proizvođače, predstavnike ambasada, državnih institucija i civilnog sektora, jesu zakonski okvir u organskoj proizvodnji, mere podrške, sistem kontrole, tržište, izazovi, registracija proizvoda za zaštitu bilja.
Predavači na ovom dvodnevnom skupu dolaze iz renomiranih instituta koji rade na pravnoj regulativi i unapređenju organske proizvodnje širom sveta. Među učesnicima su: Konrad Hauptflajš, menadžer sektora edukacije IFOAM-a (Međunarodne federacije pokreta organske poljoprivrede), Beate Huber, upravnik odseka za međunarodnu saradnju FiBL –a (Institut za istraživanje u organskoj poljoprivredi) iz Austrije, Sonja Karoglan Todorović, konsultant za održivu proizvodnju i ruralni razvoj iz Hrvatske.
Globalno organska proizvodnja mnogo brže razvija od ostale poljoprivredne proizvodnje, istaknuto je na konferenciji. |
Izvor: http://pks.rs/Vesti.aspx?IDVestiDogadjaji=22318