Arhus centar - spona između građana i lokalne vlasti
21.11.2011
Južnobački upravni okrug u saradnji sa Misijom OEBS u Srbiji i Ministarstvom životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja organizovao je okrugli sto „Učešće građana u postupku izrade Strateškog akcionog plana za primenu Arhuske konvencije u Republici Srbiji“.
Tom prilikom, načelnica Južnobačkog upravnog okruga Darija Šajin podsetila je da su još 2008. pokrenuli inicijativu međuopštinske saradnje na nivou 11 opština a koja je imala za cilj rešavanje problema u oblasti životne sredine, kao i implementaciju donesene ekološke regulative.
– Formiranjem Međuopštinske radne grupe za zaštitu životne sredine i održivi razvoj (MORG) želeli smo da se pojednostavi ili ubrza sa rešavanjem sličnih ili istih ekoloških problema koji muče lokalnu sredinu na području Južnobačkog okruga. Sporazum o saradnji potpisali su predsednici 11 opština Južnobačkog okruga i tokom tri godine postojanja podržavali su rad članova MORG-a i insitucionalno i finansijski – izjavila je Darija Šajin.
Članovi MORG-a uspeli su, kako navodi Darija Šajin, da povežu svoje opštine i da utiču na izradu i usvajanje 11 lokalnih planova upravljanja otpadom. Savet Južnobačkog upravnog okruga doneo je odluku da su pitanja iz zaštite životne sredine prioritet i strateški cilj ovog regiona. Takođe, jedan od zadataka članova MORG-a jeste i implementacija Arhuske konvencije po regionalnim principima.
– Otvaranje Arhus centara međuopštinskim povezivanjem preporuka je svim lokalnim samoupravama čija je vizija očuvanje životne sredine za buduće generacije. Naš sledeći zajednički korak jeste pokretanje regionalnog Arhus centra na teritoriji Južnobačkog okruga, za šta imamo podršku i predsednika opština – zaključila je Darija Šajin.
Savetnica za zaštitu životne sredine pri Misiji OEBS u Srbiji Olivera Zurovac-Kuzman istakla je da nije jednostavno osnovati ovakvu jednu instituciju kao što je Arhus centar, jer, kako kaže, primarna želja je da on bude samoodrživ.
– Uložili smo mnogo vremena u planiranje, a načelnica Južnobačkog okruga Darija Šajin je sa posebnom brigom dobila podršku svih 11 opština i time želela da osnaži poziciju okruga za uspostavljanje ovakve jedne održive institucije kao što je Arhus centar. Značaj ovog centra je u tome što će da bude na usluzi ne samo građanima, nego i predstavnicima lokalne samouprave, kao i cele šire zajednice na nivou Južnobačkog okruga. Arhus centri su osmišljeni da budu spona između lokalne vlasti i građana, dakle da građani bolje artikulišu svoj glas i svoje potrebe kada je u pitanju zaštita životne sredine, a da lokalna vlast na pristupačniji i jednostavniji način izađe u susret i reši izazove sa kojima se građani susreću. Nadamo se da će Arhus centar u budućnosti imati još značajniju ulogu u praktičnoj primeni sva tri stuba Arhuske konvencije i da će to biti mesto gde će građani moći da dobiju sve potrebne informnacije, ali i da od stručne osobe dobijaju savete kako da reše svoja pravna pitanja – istakla je Olivera Zurovac-Kuzman.
Tina Janjatović, osoba zadužena za aktivnosti vezane za Arhusku konvenciju u Ministarstvu životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, navela je da celokupno zakonodavstvo treba da se usaglasi sa Arhuskom konvencijom da bi se ona mogla u potpunosti primenjivati.
– Procedure procene uticaja su u potpunosti usaglašene sa Arhuskom konvencijom, ali bez obzira na to ipak nije veliko učešće javnosti u donošenju procedura, zapravo javnost uopšte ne učestvuju u tome. Zbog ovakve situacije, planirali smo kampanje i obuke sudija i predstavnika civilnog sektora, kao i kampanje kojima bi se podizala svesti javnosti kako bi se građanstvo što više upoznalo sa Arhuskom konvencijom i kako bi ona bila primenjivana i u praksi – pojasnila je Janjatovićeva.
Izvor: http://juznobacki.okrug.gov.rs/?p=1392