Oblast klimatskih promena jedan od prioriteta Srbije na putu evropskih integracija
21.11.2011
Borba protiv klimatskih promena spada u prioritete svetske i politike Evropske unije, a pored održivog razvoja spada i u prioritet Republike Srbije, zaključeno je na Prvoj konsultativnoj radionici o klimatskim promenama i zelenoj ekonomiji u kontekstu predstojećeg Svetskog samita o održivom razvoju Rio + 20. Klimatske promene pored otpadnih voda, naime, prema izveštaju Evropske komisije predstavljaju oblast na kojoj je u Srbiji potrebno najviše raditi.
- Evropska unija je u oblasti klimatskih promena daleko ispred standarda koje je postavila međunarodna zajednica, napravila je konkretne korake uspostavljanjem pravnog okvira i donošenjem direktiva i odluka čija je implementacija za zemlje članice obavezna. Srbija intenzivno radi na uspostavljanju odgovarajućeg sistema i jačanju kapaciteta. Država je pokazala jasno opredeljenje za rad na borbi protiv klimatskih promena - rekao je državni sekretar Ivica Radović.
Kako je objasnio zamenik stalnog predstavnika UNDP Jorg Studenman, kada je reč o održivom razvoju situacija je jedinstvena u svakoj državi, a ne zavisi samo od nivoa razvoja i prirodnih potencijala, već i od odluka koje se donose.
- Prilikom donošenja odluka treba uzeti u obzir kako one utiču na ljude i životnu sredinu. Razvoj može biti održiv samo ako se poštuju kapaciteti planete. Zelena ekonomija može doneti rast i razvoj, nova radna mesta i sticanje kapitala. Moguće je ostvariti visok kvalitet života i bez emisija štetnih gasova sa efektom staklene bašte. Ključni cilj je radikalna promena pristupanja u poljoprivredi, industriji i oblasti usluga, kojom se neće ugroziti prirodni resursi - ukazao je Studenman.
Prema rečima pomoćnika ministra životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Nebojše Pokimice, klimatske promene su jedan od prioriteta EU, koja je donela poseban zakonodavni paket za tu oblast i osnovala poseban direktorat.
- Srbija nema obavezu smanjenja emisija do 2012. godine, a do sada smo usvojili Prvu nacionalnu komunikaciju i inventar gasova sa efektom staklene bašte, a naredne godine ćemo započeti i drugu. Agencija za zaštitu životne sredine vodi inventar gasova sa efektom staklene bašte. U okviru procesa pristupanja EU očekuju nas velike obaveze, najpre paket za klimu i energiju. Ciljevi EU u toj oblasti su vrlo visoki: smanjenje gasova sa efektom staklene bašte za 20 odsto, korišćenje obnovljivih izvora u ukupnoj potrošnji energije sa 20 odsto i 20 odsto povećanja energetske efikasnosti. Osnove tog paketa su Direktiva koja reguliše smanjenje emisija i Direktiva koja reguliše smanjenje emisija iz sektora industrije i avio saobraćaja - objasnio je pomoćnik ministra Pokimica i dodao da JAT od 2011. godine izveštava o emisijama.
On je dodao da se procenjuje da Srbija u navedeni sistem može ući najranije 2016. godine i to uz veliku pomoć Evropske unije.
Prva konsultativna radionica o klimatskim promenama i zelenoj ekonomiji je održana kao početak priprema za učešće Srbije na Konferenciji država članica Okvirne konvencije UN o promeni klime u decembru ove godine, kao i na Svetskom samitu o održivom razvoju Rio + 20 koji će se održati u junu 2012. godine. Partneri radionice su Kabinet potpredsednika Vlade republike Srbije za evropske integracije i Program ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).