Upravljanje otpadom
16.12.2011
U Regionalnom Arhus centru juče je održan okrugli sto na temu upravljanja otpadom. Skupu su prisustvovali predstavnici pokrajinske i lokalne vlasti, kao i civilnog sektora iz Subotice, Bečeja,Odžaka i drugih okolnih opština.
Savetnik u Pokrajinskom sekretarijatu za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine, Svetlana Marušić, govoreći o implementaciji zakona iz oblasti upravljanja otpadom ukazala je na odgovornost institucija za upravljanje otpadom, koja je podeljena između Republike, pokrajine i lokalne samouprave. Takođe, predstavljeni su i planski dokumenti definisani Zakonom o upravljanju otpadom.
Ona je govorila i o prikupljanju podataka o generisanim količinama komunalnog otpada koje se vrši kao sastavni deo godišnjeg izveštavanja Agenciji za zaštitu životne sredine od strane svih JKP. Izveštaji obuhvataju postojeće stanje u pogledu vrsta i količine otpada, broju i stanju kontrolisanih deponija, kao i okviran broj divljih deponija. Prema ovim podacima, prosečna godišnja produkcija komunalnog čvrstog otpada je preko 600.000 t (0,8-1kg/stanovniku dnevno). Organizovanim sakupljanjem otpada obuhvaćeno je 75% uglavnom urbanog stanovništva, a najveći procentualni udeo u ukupno generisanoj količini komunalnog otpada imaju:organski 50%, papir 16,4% i plastika 12,9%.
Predstavnica službe za zaštitu životne sredine i održivi razvoj GU Subotica, Gordana Gavrilović, predstavila je Lokalni plan upravljanja otpadom za teritoriju Grada Subotice do 2020. godine. Njime su definisani srednjoročni ciljevi i uslovi za racionalno, održivo korišćenje materijalnih resursa, sprovođenjem propisanih mera za postupanje sa otpadom u okviru: sakupljanja, transporta, skladištenja, tretmana i odlaganja otpada, nadzora i brige o postrojenju nakon zatvaranja. U zaključnom delu prezentacije istakla je neophodnost preispitivanja postojeće Odluke - unapređenje sistema upravljnja otpadom i potrebu uspostavljanja sistema regionalnog upravljanja otpadom.
Ispred Regionalne deponije, Andrea Kikić, predstavila je realizovane aktivnosti i plan rada za naredni period. Ona je istakla da je u okviru aktivnosti preduzetih u cilju rešavanja problema otpada u Subotičkom regionu između ostalog izrađen Regionalni plan upravljanja otpadom, izrađen Generalni projekat sa prethodnom studijom opravdanosti, na koju je državna reviziona komisija dala saglasnost, zatim doneta Odluka o izboru lokacije regionalne deponije i td. U toku je rešavanje imovinsko-pravnih odnosa parcela na kojima će se izgraditi transfer stanice i reciklažna dvorišta, kao i obezbeđivanje finansijskih sredstava za izgradnju regionalnog sistema za upravljanje otpadom i izrada projektnih zadataka za glavne projekte transfer stanica i reciklažnih dvorišta.
Ispred Udruženja TERRA'S, Ljiljana Krajnović je predstavila projekat „Zelene zgrade Subotice“, u okviru kojeg je i održan okrugli sto. Jedna od projektnih aktivnosti je i akcija odvajanja sekundarnih sirovina, koja se sprovodi u dve zgrade MZ „Dudova šuma“ u ulici Arsenija Čarnojevića. Naime, obaveza stanara je da vrše selekciju papira i plastike u svom domaćinstvu i da ih zatim odnose u podrumske prostorije u kojima se nalaze džambo džakovi. U projekat je uključena otkupna stanica „Eko Fenix B Team“ koja odnosi otpad, a sredstva prikupljena na ovaj način uplaćuju se na račun Skupštine stanara, a zatim se nameski troše za potrebe zgrade Ova aktivnost naišla je na veliko interesovanje građana Subotice, a svi zainteresovani se mogu javiti u Regionalni Arhus centar Subotica i priključiti se akciji „Napuni džambo džak, pokaži koliko si jak“.
Iz Centra za ekologiju i održivi razvoj CEKOR, Nataša Đereg je predstavila Projekat “ Ka zajednicama koje recikliraju u Osječko-baranjskoj županiji i Severno- bačkom okrugu”.
Skupu su prisustvovali i predstavnici Ekološkog pokreta Odžaci čiji se komentari u pisanoj formi mogu pronaći na sajtu www.epodzaci.org, a zaključak koji su izneli predstavnici ove nevladine organizacije odnosi se na potrebu stvaranja preduslova za primarnu selekciju, jer bez odlučivanja lokalne samouprave samo za jedan sistem sakupljanja, bez dovođenja građana u isti položa, bez rigoroznog kažnjavanja nesavesnih građanja i bez subvencionisanja operatera za sakupljanje tržšno ekonomski neisplativih sekundranih sirovina neće biti rezultata u primarnoj selekciji sekundarnih sirovina, ni zaštite životne sredine. Naravno, uz sve ovo treba i drastično promeniti rad komunalnih inspektora.
U diskusiju se uključila i ptrtstavnica privatne otkupne stanice koja je istakla da je, za razliku od prethodne godine, ove godine do sada u otkupnoj stanici „Eko Feniks B Team“ izdato 1.270 otkupnih listova za pet ambalažu, papir i karton. 2009.godine su doneti Zakon o upravljanju otpadom i o ambalažnom otpadu i svi operateri su trebalo da usklade uslove poslovanja sa zakonima. Eko Feniks B tim je dobio dozvolu za prikupljanje, razvrstavanje i primarnu reciklažu. Pet ambalaža košta od 15 do 18 dinara po kilogramu, a karton od 4 do pet dinara.
Inače, okrugli sto je održan kao deo projekta udruženja TERRA’S “Zelene zgrade Subotice”, koji je podržan od strane Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja.