f Poboljšati informisanje mesnih zajednica - Arhus Centar Subotica
Aarhus centar subotica

Poboljšati informisanje mesnih zajednica

14.04.2011

Treći seminar po osnivanju Regionalnog Arhus centra Subotica održan je, u četvrtak, 14. aprila, u okviru projekta Udruženja TERRA’S „Primena Arhuske konvencije za bolju zaštitu životne sredine“, podržanog od strane Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja i Grada Subotice. Namenjen, pre svega, predstavnicima mesnih zajednica i kancelarija u cilju podsticanja učešća na javnim raspravama o proceni uticaja na životnu sredinu, kako se ne bi dešavalo da reaguju kada investitor obezbedi sve dozvole i započne sa gradnjom objekta, tj. izvođenjem projekta.

 

Pred više od trideset učesnika, Nataša Đereg, iz Centra za ekologiju i održivi razvoj, CEKOR, je održala predavanje o učešću javnosti u procesu donošenja odluka o životnoj sredini. Prema njenim rečima, postupak procene uticaja na životnu sredinu vrši se radi utvrđivanja i sprovođenja mera zaštite životne sredine kako bi se spečili, smanjili ili uklonili mogući štetni uticaji određenog projekta. Cilj postupka procene uticaja i Studije jeste utvrđivanje, opisivanje i vrednovanje mogućih direktnih i indirektnih uticaja - posledica planiranog projekta po životnu sredinu na: život i zdravlje ljudi, zemljište, vodu, vazduh, klimu, pejzaž, materijalna i kulturna dobra.

Da učešće i pritisak javnosti uvek ne znači i uspeh, pokazala je kroz studiju slučaja – primer “Azohema” gde su građani tražili da se ova fabrika izmesti na pogodniju lokaciju. Bez obzira na njihove žalbe inspekciji, po ovom pitanju ništa nije učinjeno i sve se završilo na tvrdanjam da “Azohem” poseduje modernu tehnologiju koja ne ugrožava zdravlje ljudi i životne sredine.

Međutim, mr Gordana Gavrilović, stručni saradnik u Službi za zaštitu životne sredine i održivi razvoj Gradske uprave Subotica, je izložila uspešan primer učešća građana. Naime, roditelji dece koja pohađaju školu u čijoj blizini je trebala biti postavljena Stanica mobilne telefonije – Mihajla Radnić, su reagovali pisanjem peticije i protestima. U  maju 2008. godine je podnet zahtev za procenu štetnosti uticaja na okolinu, a zatim je doneto rešenje o određivanju obima i sadržaja Studije. Nakon podnošenja zahteva za dopunu, odustali su, odnosno postavljena je na drugu lokaciju.

Učesnike skupa je informisala o celokupnoj proceduri procene uticaja na životnu sredinu, te ukazala na značaj uključivanja predstavnika mesnih zajednica u javne rasprave. A kolike su razmere ekonomske krize, pokazuje znatan pad broja podnetih zahteva Gradskoj upravi Subotica. Naime, u 2007. godini od ukupno 176 zahteva, rešeno je 131, dok je u 2010. godini podneto svega 10 zahteva.

Nakon predavanja, usledila je diskusije koja je rezultirala zaključkom da su ovakva okupljanja potrebna u cilju uspostavljanja bolje komunikacije mesnih zajednica sa lokalnom samoupravom, odnosno svojevrsnih predstavnika građana sa donosiocima odluka.

Sugerisano je da im Služba za zaštitu životne sredine i održivi razvoj preko Odseka za Mesne kancelarije i Mesne zajednice upućuju pozive za javni uvid i rasprave o studuji procene uticaja na životnu sredinu. Takođe, je predloženo da se rasprave održavaju u onoj mesnoj zajednici u kojoj je predviđena izgradnja objekta, a ne kao do sada u prostorijama Gradske uprave. Što se tiče termina treba da bude u poslepodnevnim satima da bi i zainteresovani građani koji rade, mogli uzeti učešće.

Takođe, je zatraženo da, poput Službe za zaštitu životne sredine i održivi razvoj, i ostale službe (kao što su za građevinarstvo, poljoprivredu, inspekcijsko-nadzorne poslove itd.) plasiraju informacije o svom radu putem štampanog informatora ili Internet strane Grada Subotice. Ovom prilikom izdvojena je Služba za građevinarstvo koja bi morala da objavljuje kome su izdate građevinske dozvole da bi mesne zajednice i kancelarije mogle reagovati na vreme.

Dogovoreno je da sledeći susret u Arhus centru bude organizovan u maju na temu suzbijanja ambrozije i drugog korovskog bilja, jer je to jedan od prioritetnih problema mesnih zajednica.

Povratak...