Radioaktivne čestice i dalje u Srbiji
27.04.2011
Na teritoriji Srbije, četvrt veka od atomske katastrofe u Černobilju, i dalje mogu da se nađu radioaktivne čestice iz ukrajinske nuklearke
Stručnjaci, međutim, kažu da je njihova koncentracija mnogo manja nego pre 25 godina kad se nesreća dogodila, tako da opasnosti po stanovništvo nema.
Savetnik u „Nuklearnim objektima Srbije" Marko Ninković potvrdio je da u Srbiji još postoje radioaktivne čestice koje su došle iz Černobilja.
- Postoje neki nukleidi čije je vreme poluraspada nekoliko desetina godina. Jedan od poznatijih je celzijum 137 kojem treba oko 30 godina da bi se radioaktivnost smanjila za samo dva puta. Te čestice mogu da budu opasne ako se unesu u organizam, ali samo u velikim količinama. S obzirom na to da kod nas nema tolikih koncentracija, ono što je u Srbiji ostalo iz Černobilja nije opasno - smatra Ninković.
On objašnjava da radioaktivne čestice najčešće izazivaju rak štitne žlezde zbog radioaktivnog joda koji se skuplja u tom organu, ali da je još rano da se proceni da li je iko u Srbiji oboleo baš zbog černobiljske katastrofe.
- Treba sačekati 50 ili 70 godina da bi se dobili pravi podaci - tvrdi Ninković.
Inače, juče je obeleženo 25 godina od najveće tehnološke katastrofe u istoriji. Ruski i ukrajinski predsednici Dmitrij Medvedev i Viktor Janukovič posetili su juče jedini aktivni hram u zabranjenoj zoni - crkvu Svetog Ilije, i prisustvovali ceremoniji polaganja kamena temeljca za izgradnju spomenika svima koji su učestvovali u otklanjanju posledica havarije.
U černobiljskoj eksploziji poginula je 31 osoba, a procenjuje se da je od posledica radijacije do sada umrlo oko 18.000 ljudi. Nakon eksplozije evakuisano je oko 100.000 ljudi, a radijacija je ozračila pet miliona građana.