f Modeli za implementaciju konvencije - Arhus Centar Subotica
Aarhus centar subotica

Modeli za implementaciju konvencije

15.03.2011

U prostorijama Regionalnog Arhus centra Subotica na Otvorenom univerzitetu, u utorak, 15. marta, održan je prvi skup od svečanog otvaranja, koji predstavlja početak saradnje sa Regionalnim Arhus centrom Kragujevac. Uz podršku OEBS-a organizovan je seminar na temu „Promocija principa Arhuske konvencije i predstavljanje modela pravnih akata za jedinice lokalne samouprave“. Među učesnicima su bili predstavnici lokalnih samouprava zaduženi za zaštitu životne sredine, ekoloških organizacija, medija i preduzeća koje imaju dozvole za upravljanje otpadom.   

U ime domaćina goste je pozdravio, mr Pavle Budinčević, programski direktor Otvorenog univerziteta, koji je izrazio zadovoljstvo uspostavljanjem saradnje sa kolegama iz Kragujevca i ukazao na značaj povezivanja sa drugim Arhus centrima, ne samo u našoj zemlji, već i u inostranstvu.

Ispred Arhus centra Kragujevac, učesnicima se obratio, dr Srđan Matović, član gradskog veća za životnu sredinu, održivi razvoj i saradnju sa udruženjima. Govorio je o primeni Arhuske konvencije u Srbiji, te izvestio o skoro jednogodišnjem radu i budućim aktivnostima centra. Postignuti su mnogi rezultati, ali je za istaći usvajanje rešenja o obrazovanju saveta za zaštitu životne sredine od strane Gradskog veća. Sredstva za rad tzv. „zelenog saveta“ će se obezbeđivati iz Fonda za zaštitu životne sredine.

Modele pravnih akata za jedinice lokalne samouprave u cilju primene konvencije prezentovala je dipl. pravnik, Borka Rakonjac. Detaljno je objasnila predloge odluka o osnivanju saveta, instaliranju zelenog telefona, zastupnika, kao i zelene skupštinske stolice. Istakla je da je opštom odredbom utvrđena obaveza svih organa grada, odnosno opština, javnih preduzeća, privrednih društva, ustanova i službi čiji je osnivač grad, odnosno opština, kao i mesnih zajednica, da učine dostupnim informacije koje se tiču zaštite i očuvanja životne sredine, da uređuju učešće javnosti u donošenju odluka u ovoj oblasti i obezbede pravnu zaštitu u pitanjima životne sredine na teritoriji na kojoj sprovode vlast, odnosno za koju su osnovani.

Pravni ekspert Arhus centra Kragujevac, Zorica Avramović ukazala je na značaj i ulogu jedinica lokalne samouprave u primeni Arhuske konvencije u Srbiji. Posebno se osvrnula na rezultate ankete koju je sproveo Institut za sociološka istraživanja Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, a koji ukazuju na velike razlike u ocenama javnosti i lokalne samouprave o dostupnosti informacija. Građani smatraju da su loše informisani zbog nedostatka i male pouzdanosti informacija, dok većina  predstavnika lokalne uprave smatra da je dostupnost informacija adekvatna i odlična. Jedino im je zajedničko da naučni centri i ekološke organizacije predstavljaju izvore informacija u koje imaju najviše poverenja.

Plan rada Arhus centra u Subotici predstavila je, Snježana Mitrović, iz Udruženja TERRA’S. Izložila je hronologiju dešavanja od ideje do realizacije, govoreći o saradnji civilnog sektora i lokalne samouprave, na primeru prerastanja Info eka u Arhus centar.

Nakon prezentacije o primeni Zakona o upravljanju otpadom, šef Službe za zaštitu životne sredine grada Kragujevca, mr Dragan Marinković, otvorio je diskusiju koja je ukazala na sporost resornog ministarstva u proceduri izdavanja dozvola za koje su nadležni. Učesnici skupa su se saglasili da su ovakva okupljanja korisna, posebno predstavnicima lokalnih samouprava u implementaciji sve većeg broja zakona.

Povratak...