f Održan seminar za predstavnike ekoloških organizacija - Arhus Centar Subotica
Aarhus centar subotica

Održan seminar za predstavnike ekoloških organizacija

18.05.2011

U Regionalnom Arhus centru Subotica u sredu, 18. maja, održan je seminar za predstavnike ekoloških organizacija kojem su prisustvovali predstavnici udruženja: PROTEGO, Pokreta gorana Subotice, Riparia, CEKOR i TERRA’S.

U uvodu je, Snježana Mitrović, podsetila da je TERRA’S preko Info eko centra bio inicijator prošlogodišnjeg prvog okupljanja civilnog sektora čija je prioritetna oblast zaštita i unapređenje životne sredine. Nakon završetka projekta podržanog od strane USAID, Info eko centar je prerastao jednim delom u Arhus centar, a drugim u Kontakt centar 024 koji bi uskoro trebalo da bude otvoren u Uslužnom centru Gradske kuće.

Prema njenim rečima, Arhus centar je usmeren na edukaciju i informisanje o Zakonu o Arhuskoj konvenciji, ali i drugim temama u cilju unapređenja životne sredine. S obzirom da ova konvencija garantuje učešće građana u odlučivanju, u donošenju svih odluka koje se tiču životne sredine, centar je posebno usmeren na pospešivanje učešća zainteresovane javnosti na javnim raspravama u oviru procedure procene uticaja projekata na životnu sredinu i na podnošenje komentara na Studiju o proceni uticaja koja se u toj proceduri izrađuje i za koju nadležni organ iz oblasti zaštite životne sredine daje svoju saglasnost.

Pavle Budinčević, govorio je ne samo o radu i ciljevima centra, već i o značaju implementacije Arhuske konvencije.

 

Opasan otpad na “proputovanju” kroz Suboticu

 

S tim u vezi govorilo se , o nedavno održanoj javnoj, raspravi o Studiji o proceni uticaja na životnu sredinu za projekat „Skladište za privremeno skladištenje opasnog otpada” u Subotici. O detaljima rasprave ih je izvestila, Nataša Đereg, iz CEKOR-a koja je gradskoj Službi i u pismenoj formi podnela komentare i primedbe na ovoj dokument i koja je istakla da su većina primedbi CEKOR-a uvažene, te da će biti oslikane u dopunama i izmenama Studije o proceni uticaja.

Ne sporeći potrebu da se u našoj zemlji konačno počne sa rešavanjem problema opasnog otpada, i da se privremeno skladištenje, kao deo lanca transporta opasnog otpada namenjenog za izvoz, obavlja u Subotici, Snježana Mitrović, je predložila da se u cilju što boljeg informisanja javnosti i osetljivosti ove teme, što dokazuje sve veću zainteresovanost medija, uputi zahtev Službi za zaštitu životne sredine i održivi razvoj da se održi javna prezentacija konačne, dopunjene verzija ove Studije. Prezentacija bi se održala u Arhus centru, a pozvali bi se predstavnici lokalne samouprave, izrađivača studije, Nosioca projekta - DRA Group d.o.o. i predstavnika investitora - A.D. „Javna skladišta”, mesne zajednice „Novi grad”, inspekcije, NVO, medija i drugih zainteresovanih građana. Svoj doprinos današnjoj kvalitetnoj raspravi, je pružio i gradski ekološki inspektor, Robert Čordaš, u čijoj ingerenciji je kontrola sprovođenja svega onoga što Studija nalaže.

 

Omogućiti učešće svih - u tenderima i programima

 

Nakon rasprave o uslovima raspisanog Konkursa za sufinansiranje ekoloških organizacija, zaključeno je da se  već započne izrada predloga „trošenja” sredstava Fonda za zaštitu životne sredine za 2012. godinu. Pohvaljeno je objavljivanje posebnog Konkursa za ekološke organizacije od strane resorne Službe, ali će se sugerisati da se obezbede ravnopravni uslovi za učešće svih kompetentnih subjekata, pa i civilnog sektora, u tenderima i programima koji se tiču npr. pošumljavanja, suzbijanja ambrozije i drugog korovskog bilja i sl.

Na seminaru je bilo reči i o zajedničkom nastupu na manifestaciji „Ekološka ulica” i u akciji „Očistimo Srbiju” koje lokalna samouprava organizuje povodom 5. juna, Svetskog dana zaštite životne sredine. Takođe, je dogovoreno učešće u pratećem programu na Eco dox, festivalu dokumentarnog filma, na Festivalu evropskog filma Palić 2011, koji se održava od 16. do 22. jula.

Povratak...